Клопотання про повернення обвинувального акту прокурору, як інструмент захисту.

Приємно, що окремі судді проявляють незалежність та достатню компетентність, слідуючи букві закону, звершують верховенство права.

Ухвалою від 26.12.2016 року суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Олійник В.П. задовольнив клопотання захисту про повернення обвинувального акту прокурору згідно п. 5, ч. 2, ст. 291 КПК. 

Позиція захисту ніби очевидна, але рідко застосовувана на практиці. В зброярській спільноті є досить резонансна справа Дениса Дубровського, якого звинувачують в незаконному зберіганні (ст. 263 КК) та незаконному виготовленні зброї (ст.263-1 КК). 
Диспозиція ст. 263 КК звучить як "носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу". Такого закону немає з 2007 року, про що ми наголошували вчисленних судах на стадії досудового розслідування

Попри це прокурор спрямував обвинувальний акт до суду, по тексту обвинувального акту зробив 43 посилання на фразу "...без передбаченого законом дозволу...", але жодного разу не вказав реквізитів такого закону. 

Відповідно п. 5, ч.2, ст. 291 КПК України обвинувальний акт повинен містити "виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення". 

Як вбачається з тексту ухвали суд приходить до висновку, що чіткий і зрозумілий виклад обвинувачення з посиланням не лише на статті КК, але і на закон, який міг би порушити обвинувачений є невід'ємним правом сторони на захист. Свою позицію суд підкрипів численними посиланнями на практику ЄСПЛ. 
6bf8b6069af3bccaaaabc60273b6d5a0.jpg4d0578fcdc81122a720a2e4db3172182.jpgdf870fc33bf55a8b6d4c57de7368e200.jpg
Дійсно, сам по собі Кримінальний кодекс нічого не забороняє, а лише встановлює відповідальність за порушення норм інших законів. Зокрема, кожне обвинувачення в злочинах проти власності повинно починатися з посилання на ст. 41 Конституції України. А обвинувачення у злочинах проти життя і здоров'я містити посилання на статтю 27 Конституції України. Наприклад, обвинувачення за ст. 265 КК України повинно обов'язково містити посилання на Закон України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергетики" etc. 

Відповідно і навчання студентів кримінальному праву повинно бути прив'язане до вивчення не лише статті особливої частини Кримінального кодексу, але і тих законів, які така стаття захищає. 

Дивись з часом і досягнемо такого рівня правопорядку в якому буде забезпечено єдність норм, верховенство права, контроль та невідворотність покарання.

http://open-court.org/blog/Vitali_Kolomiets_Law_firm_Orekhovskiy_Kolomiets/klopotannya-pro-povernennya-obvynuvalnogo-aktu-prokuroru-yak-instrume/